Muhabbet Kuşu ve Hint Bülbülü Arasındaki FarklarSizlerden Gelen
Abonelerimden Metin KAYA Almanya Kuş Üretimi Kanalından gelen videoda sizlere Hint Bülbülü ve Muhabbet Kuşu arasındaki farkları anlatmış bulunmaktadır. Bende bu videoyu sizlere aktarmak istedim.


Muhabbet Kuşu ve Hint Bülbülleri Arasındaki Farkları

İlk olarak boyutlarından başlayalım Muhabbet Kuşu daha uzun daha zarif ve daha kaba duruyorlar. Hint Bülbülleri daha kısa ve küçük oluyorlar. Muhabbet kuşu kıvrık gagalı, Hint bülbülü düz gagalı. Ömürleri Hint Bülbülleri 5-6 yıl bilemedin 7 yıl, muhabbet kuşları 12-15 yıl arasıdır.

İki kuş türünün de çeşitli mutasyonları vardır. Mesela muhabbet kuşların doğadaki orijinal renkleri yeşil ise mutasyon olarak beyazı var, mavisi var, sarısı var ve buna benzer bir sürü rengi var. Hint Bülbülünde orijinal rengi Klasik Gridir. Klasik renkler arasında ayrıca Beyaz, Süt beyaz, Krem, siyah beyaz white var.

Muhabbet kuşları konuşabilme yetenekleri var Hint Bülbülleri konuşma yetenekleri yoktur. Muhabbet kuşları dişide erkekte aynı tonda ötüyor aynı sesleri çıkartıyor ama Hint Bülbülleri dişi ve erkeği ayrı tonlarda ötüyor. Hint Bülbüllerinde erkek kuşun kendisine özgü bir ötüşü vardır. Yuvalık seçimine gelecek olursak Muhabbet kuşu tahta folluklu yuvalık tercih edilirken Hint Bülbüllerinde plastik kutu şeklindeki yuvalık tercih edilmelidir.

Muhabbet Kuşlarını çiftleştirmek ve yavru alabilmek Hint Bülbüllerine göre daha zordur. Çünkü muhabbet kuşları eşleri birbirlerine, yuvalığa ve ortama alışmak istiyor ama Hint Bülbüllerin de böyle bir durum yoktur anında getirildiği ortama alışabiliyor. Anında yuvalık takabiliyorsunuz çünkü Hint bülbülü saklanabileceği bir yuvalık arıyor. Bu iki türünde kökenleri Avustralya’ya dayanıyor. Bilindiği gibi Avustralya’nın ormanlık alanında ya da çorak arazilerinde yaşamıyorlar. Papağangiller grubundaki kuş türlerinin hepsini Avustralya’nın her yerinde görmemiz mümkündür.

Hint Bülbülünden muhabbet kuşa oranla daha kolay yavru alınıyor. Muhabbet Kuşu yavrularını yavrum, çocuğum gözü ile görür iken Hint bülbülleri yavru büyütmeyi görev olarak görüyor. İlk defa kuş besleyecek iseniz ve amacınız yavru almak ise Hint Bülbülü tavsiye edilmektedir.

Diyelim ki yavrunuz oldu muhabbet kuşlarının yuvalıkları daha derin olduğu için anne babanın yavruyu ya da yumurtayı dışarıya atma ihtimali yok iken Hint bülbüllerinde genelde hasır yuvalık tercih edildiği için yavruların aşağıya düşme ihtimalleri çok yüksektir. Bazen anne baba kara benek hastalığı olduğunu düşündüğü zamanda diğer yavrularına geçmesin diye de atıyor.

Kafes tabanına konulan telden muhabbet kuşlarına rahatlıkla kullanır iken Hint Bülbüllerinde bu taban telleri sakıncalıdır. Çünkü yukarıdaki sebeplerden dolayı aşağıya düşen yavruyu anne baba aşağıda besleyip büyütebilir. Ama tabanda tel var ise yavru daha aşağıya düşeceği için görme ihtimalimiz çok düşük olur.

Hint Bülbülleri biraz daha pis bakılmayı severler. Kafes tabanındaki pislikler gözlerine hiç batmaz ama Muhabbet Kuşları öyle değildir. Pis kafeste muhabbet kuşların hal ve hareketlerinden anlarsınız pislikten rahatsız olduğunu kanat çırpar, öter ve kaşınırlar. Bize haber verirler temizleyin artık şu kafesi ben burada yaşamak istemiyorum der gibi…

Hint Bülbülleri Muhabbet Kuşlarına istinaden korkak kuşlardır. Hint Bülbülleri Ele gelmezler, kesinlikle konuşmazlar ve insanlarla iyi bir ilişkileri yoktur. Tabi bu yavru iken alıp şırınga ile beslersek değişebilir.

Hint Bülbülleri muhabbet kuşuna istinaden soğuğa ve sıcağa daha dayanıklılardır. Tüy Dökümü Muhabbet Kuşları ile hemen hemen aynı durumdadır.

Hint Bülbülleri muhabbet kuşlarından daha çok banyo yapar. Hint Bülbülüne her gün banyoluk koyun her gün banyo yapar. Muhabbet kuşları sadece canı ister ise yapar. Hint Bülbülleri yağlı hayvanlar oldukları için ıslandıklarında böyle kepek gibi kokarlar ama muhabbet kuşunda böyle bir koku yoktur.