Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Döneminde B Vitamin Takviyesi

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Döneminde B Vitamin Takviyesi

Muhabbet Kuşlarımız senede 2 defa mevsim değişimi dönemlerinde ve aynı zamanda kuluçka dönemlerinde çok tüy dökerler. Bu dönemde sağlıklı beslenmelerine çok dikkat etmek gerekir, çünkü muhabbet kuşlarının aldıkları hemen hemen bütün besinler tüylerini yenilemek için kullanırlar. Siz beslenmelerine dikkat etmediğiniz sürece kuşlarımız bu dönemi zor atlatabilir ve hatta bütün hastalıklara da açık olurlar. Bizde muhabbet kuşumuzun bu dönemi hafif atlatması için yapmamız gereken özellikle B Vitamini takviyesi yapmaktır.

Benim tercihim B Vitamini takviyesinde Bepanthen 500 mg/2 İğne ambülleri ve Ferro Sanol Bebek şurubudur. Bu vitaminleri eczaneden temin edebilirsiniz. Ferro Sanol bebek vitamini aynı zamanda demir vitamini olup içerisinde B vitamini oldukça fazladır.

B Vitamini istediğiniz şekilde kuşlarınıza verebilirsiniz. İsterseniz mamalarına karıştırarak yada suluklarına damlatarak verebilirsiniz.

Bepanthen igne ampüllerini fısfıslı bir kaba su ile karıştırarak üzerlerine sıkabilirsiniz.

 

 

5 hakkında “Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Döneminde B Vitamin Takviyesi” görüş

  1. Merhaba, çektiğiniz videoyu izledim. Yazınızı da okudum. B vitaminli spreyi ne zamanlar sıkabilirim? Sevda papağanımın kanatla gövdenin bağlandığı yerde açık yara var. Ne kullandıysam işe yaramadı. En son B vitamini önerdiler. Onu suya karıştırıyorum. Pek bir değişim olmadı. Acaba ne ile geçirebilirim?

    1. Öncelikle kuşunuza geçmiş olsun. Açık yara var dediğiniz neden oldu bilmiyorum ama açık yarayı batikon ile temizleyerek antibiyotikli krem sürerseniz iyi olur. (Antibiyotikli krem ise Terramisin göz merhemi eczaneden temin edersiniz fiyatı çok ucuz 1 lira filan) sonra sık sık fıs fıs lı su ile duş aldırın. Fıs fıslı su içerisine ara ara elma sirkesi ara ara bedaheten ampullerden koyabilirsiniz. Sadece içerisinde B vitamini olan vitamin temin ederseniz sizin için tedavi daha erken sonuç verebilir.

    1. Tek kuş de içinde miktar aynı olmalı çünkü 1 ampul açıldığında onu tekrar kullanamazsınız. 1 ampulün yarısını suluguna koyup diğer yarısını da fıs fıslı su şişesine koyarak uygulayabilirsiniz. Zaten suuluğundaki suyun hepsini içmeyecektir. ertesi günü suyunu değiştirisinz.