Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Döneminde B Vitamin Takviyesi

Muhabbet Kuşu Tüy Dökümü Döneminde B Vitamin Takviyesi

Tüm evcil kuşlar türüne göre yılda 1 yada 2 kez tüy değişimi gerçekleştirirler. Tüy değişimi kuşlar için oldukça önemli bir olaydır. Kuşlar tüy değişim dönemlerinde mutlaka iyi bakılmalı ve sağlıklı olmalıdırlar. Bu dönemde oluşacak tüylerinin canlı ve sağlam olması, parlak renklerde olması tamamen bu dönemi doğru geçirmelerine bağlıdır. Bazen de İki kez tüy değiştiren kuşlar, yazın en sıcak dönemlerinde, mevsim dönümlerine ek olarak bir kez daha tüy değişimi gerçekleştirir. Bu dönemde tüm kuşlar halsizleşir ve normal döneme göre daha az öterler. Muhabbet kuşları bu dönemde çevreleri ile pek ilgilenmez genelde tüneklerinde uyku halinde olurlar. Bu dönemin en büyük belirtisi kuşların çok fazla tüy dökmesidir. Ayrıca bu dönemde kaşlarınıza yakından baktığınızda üzerlerin de belirgin tüy kökleri görürsünüz. Bu tüy kökleri normal tüylere göre daha kalın görünür, parlaktır ve beyaz renklidir.

Tüy değişimi normal şartlarda 10-12 gün sürer. Bu süreyi iyi geçiren bir evcil kuşun tüyleri daha canlı renklerde ve daha sağlam yapıda olur. Bu dönemi sağlıklı geçiremeyen bir kuşun yenilediği tüyler zayıf olur ve yıl boyunca bu tüyleri sık sık dökebilir. 

Tüy Döneminde Beslenme

Tüy değişim döneminde tüm kuşlarda karın ağrısı ve halsizlik olur. Kuşlarınız belirgin şekilde rahatsızdır. Ancak bu dönem bir hastalık değil sağlık belirtisidir. Çünkü ancak sağlıklı kuşlar tüy değiştirebilir. Bu dönemde kuşların beslenmesi çok önemlidir. Özellikle yeşil sebzeler kuşların yeni oluşan tüylerinin daha canlı ve parlak olması için gereklidir. Ayrıca eğer kuşların bulunduğu ortam soğuk değil ve hava akımı yoksa bu dönemde kuşlara bol bol banyo yapma imkanı verilmelidir. Tüy döneminde banyo, kuşlar için masaj gibi gelir ve çok rahatlatır. Tüy döneminde B vitamini takviyesi de gereklidir. B vitamini kuşların yenilediği tüylerin daha sağlam ve dirençli oluşmasını sağlar. B vitamini takviyesi için en uygun yöntem, suluklara B vitamini vermektir. B vitamini verdiğinizde uzun süre sulukta bırakmayın. Sıcak havalarda en fazla 8 saat soğuk havalarda ise en fazla 10 saat içerisinde tazelemelisiniz.  Aksi halde suluklarda kötü koku yapar ve uzun süre kaldığında ise kuşlarınızı zehirleyebilir. Tüy değişim dönemi dışında da B vitamini takviyesini 10 günde bir kuşların suluklarına ekleyebilirsiniz.