Muhabbet Kuşu Nasıl Banyo Yapar?


Muhabbet Kuşu Nasıl Banyo Yapar?

Muhabbet Kuşlarımızın sağlıklı olabilmeleri için beslenmesine önem verdiğimiz kadar temizliğine de önem vermemiz gerekmektedir.Her muhabbet kuşunun hoşlandığı farklı bir yıkanma şekli vardır.
Bu yöntemler sprey yöntemi, yağmurlama sistemi ve banyoluktur. Bu yöntemleri kullanırken kuşlarınızı dikkatli izleyerek hangi yöntemden hoşlandığını anlamanız kolay olacaktır.
SPREY YÖNTEMİ: Sprey şişesine ılık su doldurup kuşlarınızın üzerine sıkabilirsiniz. Bu sistem ile suyun içerisine birkaç damla elma sirkesi ekleyip kullanırsanız; kuşlarımızı parazitlerden uzaklaştırıp ve tüylerinin parlamasını sağlarsınız.
YAĞMURLAMA YÖNTEMİ: Yağmurlama yönteminde kafesin altını plastik kısmını çıkartıp banyoya götürün. Duş başlığını kafesin bir kısmına gelecek şekilde koyarak yapılır. Suyun şiddetini en aza indirmeniz ve suyun ılık olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
Yada çok kısık ılık suyu musluktan akıtınız ve kuşunuzun o suyun altına girmesini bekleyiniz.
BANYOLUK: Banyolukları hemen hemen tüm kuşların rahatça duş aldıkları bir yöntemdir. Petshopta satılır, fiyatı 5 TL dir. İçerisine ılık su koyup kafesin kapağına yuvalık gibi takılan bu alate girmezler ise sevdiği bir oyuncağı yada marol, maydonuz v.s. koyarak girmelerini sağlayabilirsiniz.
Kuşunuz yıkandıktan sonra havlu,peçete ve fön gibi şeyler ile kurutmayınız. Kuşunuzu sıcak bir ortamda kendi kendine kurumasına izin veriniz.