Muhabbet Kuşu Buğday Çimlendirip Kuşunuza Yedirin

Buğday çimi, ölümcül sonuçları olan kanser hastalıklarının tedavisinde etkili olduğu kadar,  hastalığı önlemede de oldukça etkili. Alternatif tedavi yöntemi olarak, buğday çiminin yenilmesi ve buğday şırasının içilmesinin vücuda hiçbir yan etkisi yok bunun yanı sıra birçok faydası bulunan bir yöntem.

Öncelikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi gerekiyor. Buğday oldukça etkili bir kanser ilacıdır. Kansere yakalanmayı engelleyen besinler arasında atalarımızın orta Asya da sürekli içtikleri buğday şırası bulunmaktadır. Öncelikle buğdayı nasıl çimlendirebiliriz? Anlatalım.
Hiçbir işlem görmemiş çiğ buğday tohumları ( 150 gr) kadar. Tohumlar iyice yıkandıktan sonra derin bir kaba içme suyu koyularak 24 saat bekletilir. Arada bir durulama işlemi yapılarak suyu yenilenir. Tohumlardaki besinlerin canlanması sağlanır. 24 saat dolduktan sonra tohumların suyu iyice süzülerek üzerlerine bir tülbent örtülerek bir kenarda bekletilir. Ara sırada olsa kontrol etmek gerekir. Tohumların kuruduğu far edildiği anda hafif bir şekilde sulanır. Bu işleme 2 gün süreyle devam edilerek çimlenmesi beklenir. İnce filizler vermeye başlayınca filizlerin 1,5 cm boyunda oluncaya kadar beklenir. Filizlenme gerçekleştikten sonra saksıya aktarılır ve yaklaşık 10 cm e kadar büyürler. Saksıdan makas yardımıyla keserek çiğ olarak tüketilebilir ve ya katı meyve sıkacağında sıkarak suyu içilebilir. Kesilen kısımlardan tekrar çoğalacaktır. Aynı şekilde kullanılabilir.

Buğday çiminin ve suyunun birçok hastalığa faydası var:
Buğday çiminin suyu %70 oranında klorofil içerir.
Klorofil hücre ve dokuları temizler ve canlanıp yeniden yapılanmalarını sağlar.
Klorofil kan şekeri hastalığının tedavisinde oldukça etkilidir.
Klorofil karaciğerin temizlenmesini sağlar.
Buğday çimi ve suyunu, havuç suyu veya faklı meyve ve sebzelerin suları ile karıştırıldığında harika bir toksin atıcı oluşur.
Buğday çiminde bulunan klorofil kan akışını düzenler.
Ciltte oluşan aknelerin iyileşmesinde etkilidir.
7-8 ay düzenli kullanıldığında çeşitli yara izlerinin kaybolmasını sağlar.
Günlük beslenmeye ilaveten tüketilirse, diş çürümelerini engeller.
Diş ağrılarında, ağızda 5 dakika çim suyu tutulması ağrıyı dindirir.
Buğday çiminin suyu çok zengin bir enzim deposudur.
Düzenli olarak buğday çimi suyunu tüketmek saç beyazlamasını engeller.
Buğday çiminin suyu yüksek tansiyonu düşürücü bir etkiye sahiptir.
Çeşitli cilt hastalıkları için buğday çimi suyu tüketilmesi faydalıdır. Özellikle sedef ve egzama hastalığında etkilidir.

Klorofil bütün bitkilerin yaşamı için gerekli ve faydalı bir maddedir.