Muhabbet Kuşu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Muhabbet Kuşu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ülkemizde en çok tercih edilen ve evde en kolay beslenebilen muhabbet kuşlarının büyük bir kısmı sahiplendikten kısa bir süre sonra hastalanıyor ve ne yazık ki ölümler gerçekleşiyor.

Kuş sahipleri böyle durumlarda hatayı kendilerinde arayıp vicdanları ile mücadele etmek zorunda kalsa da aslında durumun başlıca sebebi kötü şartlarda kuş yetiştirip ticaret yapan satıcılardır.

Muhabbet kuşu alma nedenine göre kuşların sayısını, türünü, kafesin büyüklüğünü belirleyebilirsiniz.

Muhabbet kuşları annelerinden ayrılabileceği büyüklüğe geldiklerinde (yani 35-45 günlük olduklarında)  üreticiler tarafından satılmak üzere petshoplara dağıtılır. Bu dağıtım sırasında küçük kafeslerde barındıklarından uzun süre kalmaları halinde kuşlar yıpranır. Bu yüzden çevrenizde benim gibi evde üretim yapan sağlıklı muhabbet kuşları yetiştiren kişilerden almanız daha sağlıklı olacaktır.

Çevrenizde yok böyle üretim yapan  bulamadınız ve petshop tan almaya karar verdiniz Şimdi muhabbet kuşu alırken dikkat etmemiz gerekenler şunlardır;

1- Kuşunuzu alacağınız yer çok önemlidir. Mağaza temiz mi, kafesler, suluklar, yemlikler temiz mi öncelikle buna dikkat etmemiz gerekiyor.

2- Alacağımız muhabbet kuşunun  sağlıklı olmasına dikkat etmemiz gerekir. Muhabbet kuşlarının hastalıklı olup olmadıklarını ayırt etmek çok zor değildir. Sağlıklı bir muhabbet kuşu hareketlidir. Bir tünekten diğerine uçar durur, türlü cambazlıklar yapar. Duruşu diktir. Tüyleri temiz, sık, düzenli ve eksiksizdir. Bakışları canlı, gözleri parlak, çevresiyle ilgilidir. Sindirim ve boşaltım sistemi düzenlidir. Kafesin altında bulunan dışkılar bizim için sağlığı hakkında önemli bir ip ucudur. Çok katı sert dışkılar kadar sulu olanlar da hastalık belirtisidir. Yeşil renk ve sulu dışkılar ishal, katı dışkılar ise kabız olduğu anlamına gelir. Sürekli ishal ve kabızlıklar bağırsak iltihaplanmalarına yol açar. Böyle kuşları almaktan kaçınmak gerekir. Kuşun kıç tarafını incelemek gerekir. Makat temiz olmalı, etrafındaki tüylerde hiç bir dışkı kalıntısı bulunmamalıdır.
Tüyleri kabarık, aksıran, burnu tıkalı, veya akıntılı, gözleri çapaklı kuşlar soğuk algınlığına veya nezleye tutulmuşlardır. Üşütmenin aşırı olması halinde uzucu durumlarla karşılaşılabilir. Ayrıca soğuk algınlığı bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı bu durumlarda kuş üreticilerinin, kuşu iyileşene kadar diğer kuşlardan ayırması gerekir.
Kuşun gagası, gagasının üstünde bulunan etli kısım (cere), ayaklar ve tırnaklar da dikkatle incelenmelidir. Yüz pullanması ve ayak pullanması olarak bilinen hastalığa parazitlerin yol açtığı bilinmektedir. Yüzde ve ayaklarda pul pul kabarmalar şeklinde kendini gösterir. Tedavisi zor olmamakla birlikte kolay bulaşan bu hastalığın görüldüğü kafesten kuş alınmamalıdır.
Derisinin üzerinde kızarıklıkların bulunmaması gerekir. Bunu görebilmek için kuşun tüylerine üfleyin. Eğer kızarıklık varsa bu bir hastalık belirtisidir.

3-Alacağınız muhabbet kuşunun kesinlikle yavru olmasına dikkat edin; Muhabbet kuşları erken yaşta ergenliğe ulaşırlar. Beş aylık bir muhabbet kuşunun yavrulaması mümkündür. Fakat dokuz aylıktan küçük ve 7 yaşından büyük kuşlar üretimde kullanılması sakıncalıdır. Üretim amaçlayan kişiler bir aylık alıp kendisi yetiştirip kendi üretiminde kullanmasını kesinlikle tavsiye ediyorum.

 Muhabbet kuşları sahibiyle yakınlaşma, konuşma, ele konma, elden yem yeme, gibi bazı becerileri erken yaşlarda daha kolay kazanmaktadırlar. Yaşları ilerledikçe kazanmış oldukları becerilerde gerilemeler ve unutmalar görülür. Bu yüzden alırken yavru muhabbet kuşları tercih edilmelidir.

Muhabbet kuşu yavrularını yetişkin olanlardan ayırt edilmesi kolaydır. Yavru muhabbet kuşlarının kafasındaki çizgiler yetişkinlere oranla daha sıktır. Muhabbet kuşları yaşlandıkça kafasının üzerindeki bu çizgiler zamanla kaybolur. Bunu saçları dökülmüş, keli ortaya çıkmış amcalara benzetebiliriz.

Resimlerde görüldüğü gibi büyük kuşlarda kafalarının ön kısmı temiz arka kısımları çizgilidir. Yavrularda ise bu çizgiler ön kısma kadar sık bir şekilde görülür. Bir diğer farklılık ise gözleridir.

Dört aylıktan küçük muhabbet kuşlarının gözleri simsiyahtır. Altıncı aya doğru gözler grileşir. Sekizinci aya yaklaşıldığında gözlerinin etrafında açık gri halkalar oluşur. Sekiz aylıktan büyük muhabbet kuşlarının gözlerinin etrafındaki halkalar beyaza dönüşür.

4. Muhabbet kuşu renk seçimi:

Evde beslemek için alacağınız muhabbet kuşunun rengini göz zevkinize hitap edecek şekilde seçmenizde hiç bir sakınca yoktur. Fakat üretim için nitelikli yavrular elde edilmek isteniliyorsa aynı renk özelliklerine sahip kuşlar çiftleştirilmelidir.

5. Muhabbet kuşu cinsiyet seçimi:

Muhabbet kuşlarında cinsiyet seçimi yine isteğe göre seçilir. Fakat erkek muhabbet kuşları ile dişiler arasında belirgin farklılıklar vardır. Bunlardan bazıları;

Erkek muhabbet kuşları, dişilere göre daha hareketlidir.

Dişiler, erkeklere göre daha agresif davranışlarda bulunur.

Erkeklerin ötüşü daha uzundur, öterken kafalarını sallarlar. Dişilerde ise tam tersidir.

Erkek muhabbet kuşlarını yaklaşık 100 kelimeye kadar ezberleme yetenekleri vardır. Dişilerde bu sayı daha azdır.