Muhabbet Kuşu Embriyo Ölümleri ve SebepleriMuhabbet Kuşu Yumurta İçerisindeki Ölümler
Embriyo Ölümleri

Embriyo ölümlerin başında en önemli durum gelişim sürecindeki beslenme bozukluklarıdır. Bunu dışında yumurta şekil bozukluğu, yumurtanın soğuması, embriyonun yumurta içerinde yanlış konumlanması, havadaki nemim çok olması embriyonun nefes almamasını, havadaki nemin az olması ortamın sıcak olması yumurtanın kurumasına sebep olur. Dişi kuş bunu hisseder ise suluktan, banyoluktan yada ıslak yeşilliklerden göğsünü ıslatıp yumurtalarını nemlendirecektir.

Dişi muhabbet kuşun yaşamı boyunca alması gereken Kalamar Kemiği, kum, Yeşillik, Kalsiyum gibi besinlerin yeterli miktarlarda almadığı zaman yumurta kabuğu yapımında malzeme salgılayan bezlerin kusurlu çalışması yada çalışmaması nedeni ile yumurta kabuğunun ince yada yumuşak olmasına sebep olduğu için yumurta kırılmaları gerçekleşmektedir.

Bu yumurta kabuğu kırılmaları anne baba kuşların bizlerden korkarak hızlı bir şekilde yuvalığa kaçması yada yuvalıkta iken yuvalığı açıp baktığımız da hızlı bir kalkış yaparak yumurtaların birbirlerine çarpması sonucu çatlakların olması embriyo ölümlerine sebep olmaktadır.

İnce kabuğun riski olduğu kadar kalın kabuklu yumurtanın da riski vardır. Kalın kabuklu yumurta da ise yumurta kabuğunu kıramayıp yumurtadan çıkamayan embriyo ölümleridir.Bu gibi durumlarda cımbız yardımı ile yumurtadan ufak ufak parçalar kopartarak yardımcı olabiliriz.

Ve son olarak günlük kafes ve yuvalık kontrollerimizi yapmalıyız. Yumurtalara yapışacak kuşların dışkısı da embriyoların nefes almasını engellediği için ölümler gerçekleşecektir. Bu durumda yumurtaları ılık su ile yıkayabiliriz.

Yanlış besleyerek Embriyo ölümlerine biz kuş sahipleri sebep olmaktayız. Kafesteki kuşların suçu yoktur.